HS SPORTS: Winter sports playoffs winding down as local teams fight for the finish

0
154
basketball
Murrieta Mesa High School held off Redlands East Valley High School in the opening round of the CIF Southern Section playoffs Wednesday, Feb. 12. Valley News/AC Sports photo

The high school winter sports playoffs have taken their toll on many of the top local teams, knocking them out early in the postseason brackets. Only a few teams remain in the basketball, soccer and girls’ water polo playoffs, which includes Rancho Christian High School (Open Division boys’ basketball playoffs), Linfield Christian High School (Division 5A boys’ basketball playoffs), Hemet High School (Division 3A girls’ basketball playoffs), Paloma Valley High School (Division 4AA girls’ basketball playoffs), Orange Vista High School (Division 4AA girls’ basketball playoffs), San Jacinto Valley Academy (Division 5AA girls’ basketball playoffs), Temecula Valley High School (Division 6 girls’ water polo playoffs), Hemet (Division 4 girls’ soccer playoffs), Linfield Christian (Division 7 girls’ soccer playoffs) and Chaparral High School (Division 4 boys’ soccer playoffs).

The postseason brackets for the aforementioned winter sports teams that are still in the hunt to be the last one standing play out like this:

BOYS’ BASKETBALL PLAYOFFS

(Open Division bracket uses pool-play format; all other divisions are single-elimination.)

OPEN DIVISION

Pool A

St. John Bosco 37, Sierra Canyon 67

St. Anthony 55, Etiwanda 71

Pool B

Mater Dei 66, Corona Centennial 58

Harvard-Westlake 62, Rancho Christian 67

Pool play, Feb. 18, 7 p.m.

Pool A

St. Anthony at Sierra Canyon

St. John Bosco at Etiwanda

Pool B

Harvard-Westlake at Corona Centennial

Mater Dei at Rancho Christian

Pool play, Feb. 21, 7 p.m.

Pool A

Etiwanda at Sierra Canyon

St. John Bosco at St. Anthony

Pool B

Rancho Christian at Corona Centennial

Mater Dei at Harvard-Westlake

DIVISION 1

No local teams remain

DIVISION 2A

First round

Redlands East Valley 63, Murrieta Mesa 77

Second round

Murrieta Mesa 66, Peninsula 79

DIVISION 2AA

No local teams remain

DIVISION 3A

First round

Heritage 71, Holy Martyrs 68

Second round

Yorba Linda 58, Heritage 45

DIVISION 3AA

First round

Orange Vista 59, Silverado 50

Second round

Orange Vista 51, Mark Keppel 55

DIVISION 4A

No local teams remain

DIVISION 4AA

First round

Southlands Christian 48, Perris 77

Second round

Indian Springs 60, Perris 54

DIVISION 5A

Wild card games

Cornerstone Christian 49, Orange County Christian 32

First round

Cornerstone Christian 14, Linfield Christian 62

Second round

Linfield Christian 73, Redlands Advent 37

Up next: Linfield Christian at Banning (Quarterfinals)

DIVISION 5AA

No local teams remain

GIRLS’ BASKETBALL PLAYOFFS

(Open Division bracket uses pool-play format; all other divisions are single-elimination.)

OPEN DIVISION

No local teams

DIVISION 1

No local teams

DIVISION 2A

No local teams

DIVISION 2AA

No local teams remain

DIVISION 3A

First round

Dominguez 33, Hemet 42

Second Round

Chino 41, Hemet 55

Up next: Hemet at Eisenhower (Quarterfinals)

DIVISION 3AA

First round

Chaparral 49, San Juan Hills 59

San Jacinto 37, Murrieta Mesa 72

Second round

Santa Fe 46, Murrieta Mesa 44

DIVISION 4A

First round

California Lutheran 28, Shalhevet 64

DIVISION 4AA

First round

Paloma Valley 72, Schurr 36

Orange Vista 60, Duarte 40

Second round

Paloma Valley 68, Citrus Valley 27

Orange Vista 43, Holy Martyrs 34

Up next: Paloma Valley at Whitney, Orange Vista vs. Xavier Prep (Quarterfinals)

DIVISION 5A

Wild card games

Temecula Prep 41, Redlands Adventist 44

First round

Cornerstone Christian 27, University Prep 38

DIVISION 5AA

First round

San Jacinto Valley Academy, bye

Second round

San Jacinto Valley 58, La Puente 45

Up next: San Jacinto Valley vs. Santa Paula (Quarterfinals)

CIF-SS GIRLS’ WATER POLO PLAYOFFS

DIVISION 1

No local teams

DIVISION 2

First round

Dos Pueblos 9, Murrieta Valley 11

Second round

Murrieta Valley 7, Agoura 10

DIVISION 3

First round

Palos Verde 10, Temescal Canyon 13

Second round

Notre Dame/SO 16, Temescal Canyon 13

DIVISION 4

First round

Lakeside 3, Yucaipa 14

Vista Murrieta 7, Irvine 4

Citrus Valley 6, Murrieta Mesa 12

Second round

Vista Murrieta 3, Edison 9

Murrieta Mesa 10, Valley View 7

Quarterfinals

Murrieta Mesa 9, Glendora 11

DIVISION 5

First round

Temecula Valley 15, Katella 5

Hemet 5, Hillcrest 18

Second round

Temecula Valley 13, Rio Mesa 7

Quarterfinals

Temecula Valley 12, Hillcrest 4

Up next: Temecula Valley vs. Costa Mesa (Semifinals)

DIVISION 6

First round

Marina 9, Paloma Valley 0

Tahquitz 7, El Modena 10

DIVISION 7

First round

La Salle 8, Heritage 3

Upcoming schedule

Semifinals (all divisions): Feb. 19

Championships: Feb. 22, at Heritage Park, Irvine

CIF-SS GIRLS’ SOCCER PLAYOFFS

(All games 3 p.m. or 5 p.m.)

DIVISION 1

First round

Long Beach Poly 4, Temecula Valley 3

Vista Murrieta 1, San Juan Hills 2

DIVISION 2

First round

Eastvale Roosevelt 0, Paloma Valley 2

Second round

Woodbridge 2, Paloma Valley 1

DIVISION 3

Wild-card games

Chaparral 4, Serrano 2

First round

Chaparral 1, St. Margaret’s 1 (5-4 PK)

Second round

Chaminade 2, Chaparral 1

DIVISION 4

First round

Hemet 2, Valley View 1

Second round

Estancia 1, Hemet 2

Up next: Hemet at Torrance (Quarterfinals)

DIVISION 5

First round

Tahquitz 2, San Gorgonio 0

Second round

Tahquitz 2, Archer School 3

DIVISION 6

Wild-card games

Academy for Academic Excellence 1, Perris 2

First round

Pomona Catholic 1, Santa Rosa Academy 2

Orange Vista 0, Ontario Christian 4

Perris 2, Indian Springs 3

Second round

Santa Rosa Academy 0, Arroyo Valley 2

DIVISION 7

First round

Temecula Prep 2, Academy of Careers & Exploration 1

Linfield Christian 8, Silver Valley 0

Second round

Temecula Prep 1, Fairmont Prep 4

Linfield Christian 1, CAMS 0

Up next: Linfield Christian vs. Thatcher (Quarterfinals)

Upcoming schedule

Quarterfinals: Feb. 19

Semifinals: Feb. 22

Championships: Feb. 28-29

CIF-SS BOYS’ SOCCER PLAYOFFS

(Games start 3 p.m. or 5 p.m.)

DIVISION 1, 2, 3

No local teams

DIVISION 4

First round

Vista Murrieta 0, Los Osos 2

DIVISION 5

Wild-card round

Tahquitz 2, Jurupa Valley 3

Etiwanda 3, Temecula Valley 0

First round

Eisenhower 1, Citrus Hill 2

Paloma Valley 0, Jurupa Valley 2

Etiwanda 1, Cornerstone Christian 3

Beaumont 1, Chaparral 5

Second round

Citrus Hill 1, Granite Hills 0

Cornerstone Christian 0, Ayala 3

Chaparral 1, Animo Leadership 0

Up next: Chaparral at Oak Hills (Quarterfinal)

DIVISION 6

Wild-card round

Adelanto 0, Perris 2

Elsinore 1, Indio 3

Webb 1, Orange Vista 2

First round

Perris 3, Lakeside 1

Orange Vista 2, San Bernardino 1

Second round

Brentwood 3, Perris 0

Ontario Christian 2, Orange Vista 1

DIVISION 7

First round

St. Michael’s Prep 0, Linfield Christian 3

Hamilton 8, Redlands Adventist 4

Second round

Linfield Christian 2, Tarbut V’Torah 3

Hamilton 1, Foothill Tech 3

Upcoming schedule

Quarterfinals: Feb. 18

Semifinals: Feb. 22

Championships: Feb. 28-29

*Brackets posted by MaxPreps and www.cifss.org.

JP Raineri can be reached via email at sports@reedermedia.com.