Chaparral High School plays host to Southwestern League individual wrestling finals

0
829
wrestling
Karson Martin of Chaparral High School defeated Jacob Casals of Murrieta Valley High School in the 285-pound weight class of the Southwestern League individual wrestling finals Monday, Feb. 10,. Valley News/Erin Lancaster photo

The Southwestern League wrestling finals took place at Chaparral High School Monday, Feb. 10, where it was an all-out war for the chance to move on to the CIF Southern Section individual tournament, which leads to the Masters Meet later this month. Just a week before the local schools from all over southwest Riverside County all battled it out in the CIF Dual Championships, and in Division 1, it would be Murrieta Valley High School making it the second round before losing to Servite High School (51-21). In Division 2, Temescal Canyon High School also made it to the second round where they fell to Paramount High School (45-33), but the bigger news was Paloma Valley High School advancing all the way to the finals where they lost to Palm Desert High School 40-36. The only other local team that also advanced to the second round was Orange Vista High School, but they fell to Corona del Mar High School 39-30, capping their season.

For the Southwestern League finals, Temecula Valley High School had a great showing winning in the 106-pound, 113-pound, 120-pound, 132-pound, 160-pound, 182-pound and 220-pound weight classes. Vista Murrieta, Murrieta Valley, Great Oak and Chaparral high schools also had first place finishers.

The results are as follows:

106-pound

1st Place – Ethan Perryman of Temecula Valley

2nd Place – Pangelinan Joseph of Murrieta Valley

3rd Place – Buenaventura Ryan of Vista Murrieta

4th Place – Jonathan Flores of Great Oak

1st Place Match

Ethan Perryman (Temecula Valley) 7-0, So. over Pangelinan Joseph (Murrieta Valley) 5-2, Sr. (Fall 2:17)

113-pound

1st Place – Devin Avedissian of Temecula Valley

2nd Place – Ryan Lobato of Chaparral

3rd Place – Xander Moore of Murrieta Valley

4th Place – Allan Beers of Murrieta Mesa

1st Place Match

Devin Avedissian (Temecula Valley) 2-0, So. over Ryan Lobato (Chaparral) 25-9, Fr. (Dec. 4-3)

120-pound

1st Place – Aiden Munoz of Temecula Valley

2nd Place – Rawlin Szewczyk of Great Oak

3rd Place – Adrian Lindsley of Murrieta Mesa

4th Place – Carson Kast of Murrieta Valley

1st Place Match

Aiden Munoz (Temecula Valley) 2-0, Fr. over Rawlin Szewczyk (Great Oak) 29-9, Sr. (Dec. 7-5)

126-pound

1st Place – Braedon Decena of Great Oak

2nd Place – Mark Quindoy of Chaparral

3rd Place – Michael Dooty of Murrieta Valley

4th Place – Matthew York of Temecula Valley

1st Place Match

Braedon Decena (Great Oak) 28-8, Sr. over Mark Quindoy (Chaparral) 28-12, So. (Dec. 4-3)

132-pound

1st Place – MJ Gaitan of Temecula Valley

2nd Place – Kainalu Texeira of Great Oak

3rd Place – Elijah Monreal of Chaparral

4th Place – Jace Febo of Vista Murrieta

1st Place Match

MJ Gaitan (Temecula Valley) 2-0, So. over Kainalu Texeira (Great Oak) 27-13, Jr. (Fall 2:37)

138-pound

1st Place – Tommy Beringer of Vista Murrieta

2nd Place – Mark Takara of Temecula Valley

3rd Place – Alex Perez of Chaparral

4th Place – Payton `Elijah` Bow of Murrieta Valley

1st Place Match

Tommy Beringer (Vista Murrieta) 26-5, Sr. over Mark Takara (Temecula Valley) 1-1, So. (Dec. 6-4)

145-pound

1st Place – Dylan `Aubrey` Bow of Murrieta Valley

2nd Place – Matthew Westfall of Vista Murrieta

3rd Place – Tyler Ceniceros of Murrieta Mesa

4th Place – Noah Garzon of Temecula Valley

1st Place Match

Dylan `Aubrey` Bow (Murrieta Valley) 7-1, Sr. over Matthew Westfall (Vista Murrieta) 19-11, Sr. (Fall 3:51)

152-pound

1st Place – Ezekiel Hueter of Vista Murrieta

2nd Place – Devon Craig of Chaparral

3rd Place – Matthew Black of Temecula Valley

4th Place – Deon Fernandez of Great Oak

1st Place Match

Ezekiel Hueter (Vista Murrieta) 17-10, Jr. over Devon Craig (Chaparral) 9-15, Sr. (Fall 3:47)

160-pound

1st Place – Horeb Macias of Temecula Valley

2nd Place – Joseph Lopez of Great Oak

3rd Place – Dante Burce of Vista Murrieta

4th Place – Zeke Frye of Murrieta Valley

1st Place Match

Horeb Macias (Temecula Valley) 2-0, Sr. over Joseph Lopez (Great Oak) 2-1, Sr. (MD 10-2)

170-pound

1st Place – Raqueal Wagstaff of Vista Murrieta

2nd Place – Gabe Yocum of Temecula Valley

3rd Place – Cameron Huber of Murrieta Valley

4th Place – Andrewq Kelly of Murrieta Mesa

1st Place Match

Raqueal Wagstaff (Vista Murrieta) 27-3, Sr. over Gabe Yocum (Temecula Valley) 1-1, Jr. (Fall 1:12)

182-pound

1st Place – Caleb Madrid of Temecula Valley

2nd Place – Broderick Toth of Great Oak

3rd Place – Elias Ochoa of Murrieta Valley

4th Place – Jordan Sanders of Vista Murrieta

1st Place Match

Caleb Madrid (Temecula Valley) 2-0, So. over Broderick Toth (Great Oak) 30-11, Jr. (Fall 3:19)

195-pound

1st Place – Jacob Litchenberg of Vista Murrieta

2nd Place – Brandon Wilson of Temecula Valley

3rd Place – Chris Morales of Chaparral

4th Place – Anthony Moran of Murrieta Mesa

1st Place Match

Jacob Litchenberg (Vista Murrieta) 12-9, Jr. over Brandon Wilson (Temecula Valley) 1-1, Sr. (Dec. 6-4)

220-pound

1st Place – Joshua Yocum of Temecula Valley

2nd Place – Christian Parra of Murrieta Valley

3rd Place – Jonathan Jabbour of Chaparral

4th Place – Tavon Shippen of Vista Murrieta

1st Place Match

Joshua Yocum (Temecula Valley) 2-0, Sr. over Christian Parra (Murrieta Valley) 4-2, Sr. (Dec. 5-4)

285-pound

1st Place – Karson Martin of Chaparral

2nd Place – Jacob Casals of Murrieta Valley

3rd Place – Jacob West of Temecula Valley

4th Place – Luke Simpson of Murrieta Mesa

1st Place Match

Karson Martin (Chaparral) 31-4, Sr. over Jacob Casals (Murrieta Valley) 5-2, Jr. (Fall 2:46)

*results provided by www.trackwrestling.com.

**Girls individual results can be found online at www.myvalleynews.com or at www.trackwrestling.com.

JP Raineri can be reached via email at sports@reedermedia.com.